Lolita (1962)

17. 09. 2008 | † 27. 11. 2008 | kód autora: 3vC

Lolita-1

Lolita

Film Lolita byl natočen v roce 1962 a jeho režisérem je Stanley Kubrick. Hlavní role ztvárnili James Mason a Sue Lyon.

Děj filmu se prvně odehrává v domě rodiny Hazeových, kde si najde podnájem zhruba čtyřicetiletý hlavní hrdina filmu (a knihy), Humbert Humbert. Paní domu, vdova Charlotte, k Hubertovi okamžitě začne chovat náklonnost. Humbert sám je ale zamilovaný do Charlottiny dcery Dolores "Lolity." Aby jí mohl být nablízku, ožení se s Charlottou, ačkoliv k ní chová spíše odpor, ale z Lolitiny blízkosti se příliš dlouho těšit nemůže. Charlotte ji pošle nejprve na tábor a poté má v úmyslu odvést ji rovnou do školy. V tu chvíli se Humbert rozhodne, že by bylo nejlepší, aby Charlotte zemřela. To se nešťastnou náhodou opravdu stane a dva roky, během kterých Lolita a Humbert žijí převážně kočovným životem, mohou začít.

Lolita3

Knižní předlohu jsem četla a pokládám ji za velmi kvalitní dílo. Proto jsem samozřejmě byla zvědavá, jestli se Lolitu podařilo převést na filmové plátno.

A odpověď zní - ano, podařilo. Film je sice poměrně dlouhý (trvá něco přes dvě hodiny), ale nejspíš právě díky délce se do něj dalo převést mnoho věcí a událostí z knihy, které si to bezpochyby zasloužily. Film plyne uvolněným tempem, ale zase ne natolik, aby člověka nudil a černobílý obraz mi opravdu silně připomínal dobu, ve které se děj odehrává. Pobavilo mě, když jsem si někde na internetu přečetla výtku, že ve filmu chybí erotičtější scény. Omyl, ony tam jsou. Jen nejsou ukázány přímo, ale většinou končí zhasnutím světla...a člověk si může (či nemusí) domyslet, co se dělo dál.

Co se týče hereckých představitelů, přiznám se, že mi James Mason přijde v některých pasážích trochu křečovitý, zatímco v jiných zase exceluje. To bych ale nejspíše přičetla tomu, že byl film natočen v šedesátých letech a hlavní představitelé si nejspíš nejméně několikrát během natáčení položili otázku, jak se na jejich účinkování v tomto filmu bude dívat veřejnost. Nicméně je Mason bezpochyby kvalitním Humbertem a navíc ho připomíná i fyzicky - dle knihy Humbert je, pokud se nemýlím, muž v nejlepších letech, jehož kouzlo stále na ženy platí.

Masonovi ve filmu poměrně zdatně sekunduje i Sue Lyon alias Lolita, které jsem chvílemi věřila, že opravdu je tou osobou, kterou hraje - a jindy zase ne. Zato Shelley Winters v roli Lolitiny poněkud hysterické matky Charlotte (takový dojem na mě chvílemi dělala) je oba (pokud je vhodné se takto vyjádřit) "strčila do kapsy." Hraje tak přesvědčivě, že mi jí i chvílemi bylo líto, když musela snášet Humbertovo chladnější a přezíravější chování. Číslem jedna je pro mě ale Peter Sellers hrající dramatika Clarea Quiltyho. Kdykoliv přišel na scénu on, okamžitě jsem zpozorněla a přímo si užívala to, jak mluví, gestikuluje...

Mám pocit, že vše, co jsem v tomto článku napsala, je jen omáčka okolo toho hlavního. Nuže, milovníkům Lolity film mohu jen doporučit, zato těm ostatním radím, aby od něj raději dali ruce dál :-)

A co vy, viděli jste tento film? Jaký na něj máte názor?

Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky sex

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.